Daily Schedule

Daily Schedule

APS&E DAILY SCHEDULES

                                                                                                                    
PAS Australia International Drum and Percussion Camp Daily Schedule (draft December 2013)
 

Sunday January 5 Registration 

1pm - 4pm       St Marks College: Camp Registration + Accommodation check in and Registration
4pm - 5pm       Madley Studio: Camp Only Registration
5pm                 Madley Studio - General welcome session, Introduction of Artists - Ensemble sign up  
 

Monday January 6

 

Madley Studio

Hartley Concert Room

Madley Basement  B22

Percussion Studio

8:30: AM - 9:15 "Get your hands together with Tim Jones"      
9:30am - 10:15 Ted Piltzecker (vibes)
Amanda Grigg (memorization)
Frank Kumor
(contemporary Percussion)

10:30am-11:15 Ted Piltzecker repeat session Amanda Grigg Frank Kumor Repeat
11:30am - 12:45pm James Doyle
(classical improv)
Ben Toth
(Ritmica independence)
Grant Collins
(drum set)

12:45pm Lunch
2pm
 Intensive Series Ted Atkatz
3:30pm Break
4pm Big Jam 1 (world)
Big Jam 2 (rudimental)  
6pm Dinner
7:30pm Faculty Concert Location TBA
9pm Camp Hang
         
 

Tuesday January 7

 

Madley Studio

Hartley Concert Room

Madley Basement  B22

Percussion Studio

8:30: AM - 9:15 "Get your hands together with Jeff Moore"      
9:30am - 10:15 Toth
(frame drumming)
Gary France
(South Indian counting)
Damian Corniola
(drumset)

10:30am-11:15 Toth Repeat Gary France Repeat Damian Corniola repeat session
11:30am - 12:45pm Frank Kumor
(contemporary Percussion)
 Nebojsa Zivkovic
(tba)
Jeff Moore
(American Snare Drum)

12:45pm Lunch
2pm

Intensive Series Ted Piltzecker - Ben Toth


3:30pm Break
4pm Big Jam 1 (world)
Big Jam 2 (rudimental)  
6pm Dinner
7:30pm Faculty Concert Location TBA
9pm Camp Hang
         
 

Wednesday January 8


Madley Studio

Hartley Concert Room

Madley Basement  B22

Percussion Studio

8:30: AM - 9:15 "Get your hands together with Mark Robinson"
   
9:30am - 10:00 FUNdamentals Frank Kumor Orchestral Super Session
Amanda Grigg


10:15- 10:45 FUNdamentals with Jeff Moore Orchestral Super Session
Ted Atkatz Pt 1


11:00am - 11:30pm FUNdamentals Ben Toth Orchestral Super Session
Ted Atkatz Pt 2


11:45 - 12:15pm FUNdamentals with Grant Collins                                   Orchestral Super Session
                                                                                     Mark Robinson Pt 1
 12:30-1pm  FUNdamentals Gary France                                          Orchestral Super Session
                                                                                      Mark Robinson Pt 2
2pm

Intensive Series Nebojsa Zivkovic

 
3:30pm Break
4pm Big Jam 1 (world) under 16 and educators special 
session with Dr. Tim Jones
Big Jam 2 (rudimental)
6pm Dinner
7:30pm Faculty Concert Location TBA
9pm Camp Hang
         
 

Thursday January 9

 

Madley Studio

Hartley Concert Room

Madley Basement  B22

Percussion Studio

8:30: AM - 9:15 "Get your hands together with Damian Corniola"      
9:30am - 10:15 Tim Jones
(6 mallet marimba)
Jim Doyle
(taking the audition)

Jim Bailey
(interactive soloing)

10:30am-11:15 Tim Jones repeat session Jim Doyle repeat session Jim Bailey repeat
11:30am - 12:45pm Ted Piltzecker
(jazz improvisation)
Ted Atkatz
(total percussion)

Graham Morgan
(Drumset)

12:45pm Lunch
2pm   

Intensive Series Drumset Forum: What is groove? Grant Collins / Damian Corniola / Graham Morgan

3:30pm Break
4pm Big Jam 1 & 2                                                      under 16 and educators special session with                                                                                        Jeff Moore 
6pm
Camp Banquet at St Marks College

         
 

Friday January 10, Drum and Percusion Education Day

 

Madley Studio

Hartley Concert Room

Madley Basement  B22

Percussion Studio

8:30: AM - 9:15 "Get your hands together" with Gary France
 
 
9:30am - 10:15 Ted Atkatz
(ask me how?)
Eugene Ughetti Speak Percussion
(Contemporary Improvisation)
 Grant Collins
(Drumset)
 
10:30 - 11:15 Ted Atkatz repeat session Eugene Ughetti Speak Percussion repeat session  Grant Collins Repeat session  
11:30 - 12:45 Jim Bailey
(jazz vibes)
 Gary France
(rhythmic displacement)
 Damian Corniola
(drumset)
 
12:45     Lunch    
2pm 

Intensive Series Jeff Moore

4pm Big Jam 1                                                                                                                                          Big Jam 2
6pm Dinner
7:30pm Nebojsa Zivkovic feature concert

 Saturday Extravaganza Concert (info TBA)

APS&E DAILY SCHEDULES
9am - Meet to move instruments
10:30am Dress Rehearsal Camp Ensembles
12:30pm Lunch (bring your own) for campers on lawns in front of Elder Hall
12:30pm - Artists Dress Rehearsal in Elder Hall
2:30pm final stage set and doors open
3pm Extravaganza Concert

World Percussion Improv Ensemble Marching Ensemble Under 16 and Educators special session, Tim Jones